BBC’nin Online Gazetecilik Okulu’ndan haberdar mısınız???

404

BBC Akademisi Gazetecilik Okulu, BBC Türkçe ile birlikte, gazeteci olmak isteyenlere bilgi kaynaklarını sunuyor. Bu sayfalarda, gazeteciliğin temel ilkeleri, tarafsız ve dengeli habercilik, doğru dil kullanma gibi konuları ve deneyimli gazetecilerin haber yazma, sunuculuk, yapımcılık gibi alanlardaki tecrübeleri paylaşılıyor.

BBC Akademisi ile BBC Türkçe Servisi’nin işbirliğiyle hazırlanan Gazetecilik Okulu, doğru haber ve bağımsız gazetecilik konusuna ilgi duyan herkesin BBC’nin deneyim ve birikiminden yararlanmasını sağlamak amacıyla hazırlanmış. Her yerden erişilebilecek bu yeni sitede gazetecilikle ilgili beceriler, değerler, yasal konular ve dil bölümleri bulunuyor.

Tecrübeli BBC gazetecileri, gazetecilik becerilerini günlük çalışmalarında nasıl kullandıklarını anlatıyor. Burada haber yazma, sunuculuk, yapımcılık, mülakat, sosyal medyadan yararlanma gibi konularda pratik öneriler bulabilirsiniz.

Sitenin temel amacı, doğru ve gerçek haber ve bağımsız gazetecilik konusuna ilgi duyan herkesin BBC’nin deneyim ve birikiminden yararlanmasını sağlamak.

Değerler bölümünde iyi gazeteciliğin temelini oluşturan yayın ilkelerine yer veriliyor; doğruluk, tarafsızlık ve bağımsızlık, seslendiğimiz kitlelere karşı hesap verme yükümlülüğü, haberlerde kamu yararını gözetme gibi konular ele alınıyor. Bu bölümde ayrıca gazetecilerin haberdar olması gereken telif hakları, mahremiyet, mahkeme haberleri gibi yasal konulara da değiniliyor.

‘Beceriler’ bölümünde, yayıncılık, yapımcılık, sunuculuk, farklı platformlar için haber yazımı, haberlerin doğrulanması, ekibe çalışmalarına ilişkin geri bildirimde bulunmak gibi konularda BBC’nin tecrübeli gazetecilerinin önerilerine başvuruluyor. Aynı zamanda ‘otosansür’ meselesine de ışık tutuluyor.

Dil bölümünde ise tarafsız bir dil kullanmanın önemi, dil bilgisi ve imla kuralları, yabancı kelimelerin ve sosyal medyanın dil üzerindeki etkileri gibi konular ele alınıyor. Bu bölümde Türkçe dilini ve kültürünü yansıtan imgeleri de göreceksiniz.

Türkçe Gazetecilik Okulu web sitesinin kullanıma açılması, İngilizce College of Journalism sitesinin de dünya çapında ücretsiz kullanıma açılması ile aynı tarihte gerçekleşti.

BBC Akademi Online Gazetecilik Okulu’na gitmek için tıklayın.