Geleceğin gazetecileri için işbirliği

409

Bahçeşehir Üniversitesi ve Doğan Haber Ajansı işbirliğiyle gazeteci adayları yetiştirecek sertifika programı “International News Academy (INA)” için imzalar atıldı. 

Üniversite-sektör işbirliğinin bir örneği olarak hayata geçecek olan gazetecilik sertifika programı “International News Academy”nin amacı; duayen gazetecilerin ve akademisyenlerin eğitmenliğinde gazeteci adayları yetiştirmek. Geleneksel gazetecilik tecrübesini dijital gazetecilik ile birleştiren program bu ay sonunda başlayacak.

Programa katılan gazeteci adayları Bahçeşehir Üniversitesi’nde alacakları teorik eğitimin ardından mentörler ile haberciliği Hürriyet Gazetesi ve Doğan Haber Ajansı çatısı altında uygulamalı olarak deneyimleyecek. Eğitim programı ile küreselleşen dünyanın sunduğu yeni teknolojik olanaklar, derslerin içeriğine yansıtılarak uluslararası düzeyde haberciler yetiştirilecek. eğitim süresince temel gazetecilik, yeni nesil habercilik uygulamaları, görsel gazeteciliğin teknik uygulamaları gibi dersler verilecek. ‘Temel Gazetecilik’, ‘Haberciliğin Temel Alanları’, ‘Habercilikte Uzmanlaşma Semineri’, ‘Habercilikte Uzmanlık Alanları Özel Eğitimleri’ ve ‘Mentörlerle Eğitim’ başlığı altında temelde 5 aşamalı olan INA, Prof. Dr. Haluk Gürgen’in açılış konuşmasıyla başlayacak.

Teorik eğitimlerin ve mentörlerle çalışmaların ardından isteyen katılımcılar başta Washington olmak üzere yurt dışındaki belli medya kuruluşlarını yerinde görme fırsatı bulacak. Bu süreçte adaylar Bahçeşehir Üniversitesi’nin yurt dışı kampüslerinin imkanlarından da yararlanabilecek.