Onur Saylak’ın yönettiği DAHA filmi vizyonda!

505

Hakan Günday’ın 17 dile çevrilen Daha kitabından esinlenilen, Onur Saylak’ın yönettiği, Ay yapımın yapımcılığını üstlendiği film, yurt içi ve yurt dışı festivallerinden aldığı birçok ödülün ardından bugün vizyona girdi.

Daha’nın başrollerini baba Ahad rolünde Ahmet Mümtaz Taylan ile oğlu Gaza rolünde Hayat Van Eck paylaşıyor. Gaza’nın ergenliği, babasının baskıcı karakteri ve sürekli gözlemlediği göçmenlerle geçmeye başlar. Gaza ya babası gibi şiddet ve baskı üzerine bir hayat kuracak ya da o da bir göçmen olacaktır. Filmin başrollerini ise Turgut Tunçalp, Tankut Yıldız, Tuba Büyüküstün, Kağan Uluca, Ahmet Melih Yılmaz, Uğur Aslan, Lara Aysal ve Pervin Bağdat gibi isimler paylaşıyor.

İlk uzun metrajlı filmiyle ulusal ve uluslararası sinema çevrelerinden ödüller ve övgü dolu yorumlar alan Onur Saylak’ın yönetmenliğinde gerçekleşen “DAHA”, dünya prömiyerini yaptığı Karlovy Vary Film Festivali’nden En İyi Afiş Ödülü’nü almıştı. Sonrasında Norveç, Kanada, Hollanda, Gürcistan, Estonya, Litvanya, Belçika, Polonya ve Hindistan’ın önde gelen film festivallerinde izleyiciyle buluşan ‘DAHA’ İspanya’da bu yıl 62.si düzenlenen Seminci Valladolid Uluslararası Film Festivali’nden de FIPRESCI ödülüyle ayrılmıştı.

‘DAHA’, Türkiye’de de Ekim ayında Adana Altın Koza’da aldığı 4 ödül (Yılmaz Güney Ödülü, Adana İzleyici Ödülü, Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü, SİYAD En İyi Film Ödülü ) dışında Ulusal Yarışma’da En İyi Film ve filmin başrol oyuncuları Ahmet Mümtaz Taylan ve Hayat Van Eck adına verilen En İyi Erkek Oyuncu ödülleriyle de kendinden söz ettirmişti.  ‘DAHA’ son olarak 7. Malatya Film Festivali’nde ulusal kategoride En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, Umut Vadeden Erkek Oyuncu ve Uluslararası Özel Jüri ödüllerini kazanarak festivale damgasını vurmuştu.

FİLMİN KONUSU

14 yaşındaki Gaza, yaşadığı küçük sahil kasabasından ayrılarak büyük şehirde liseyi okumayı hayal ederken, babasının onu insan kaçakçılığı şebekesinin bir parçası haline getirmesiyle suçla tanışır. Gaza’nın ergenliği, babasının baskıcı karakteri ve sürekli gözlemlediği göçmenlerle geçmeye başlar. Gaza, babası gibi şiddet ve baskı üzerine bir hayat mı kuracaktır yoksa o da bir göçmen mi olacaktır?