Türk Sinemasının Kadınları

441

Türk Sinemasının Kadınları

Agâh ÖZGÜÇ

Sinema yazarı ve tarihçisi Agâh Özgüç’ün “Türk Sinemasının Kadınları” adlı kitabı, sinemamızda dünden bugüne varlık göstermiş kadın karakterleri teker teker inceliyor. Kitap, özellikle 80’li, 90’lı ve 2000’li yılların kadın oyuncularını ele alıyor.

Kadın oyuncuların “yıldızlaşma” olgusu, henüz bu yıldızlaşma olgusu yokken oyunculuk yapan geçiş dönemi oyuncuları incelenerek beyaz perdede kadının rolü ince detaylarla aktarılıyor.

Kadın karakterler sinemanın ve toplumun da değişimiyle birlikte bambaşka kimliklere bürünmüş, kitabın içerisinde Türk sinemasında anne, erkek fato, femme fatale (felakete neden olan kadınlar), komşu kızı, pollyanna kadınlar gibi birçok kalıpta kadın karakterleri bulabilirsiniz.

Cahide Sonku, Sezer Sezin, Neriman Köksal, Ahu Tuğba, Muhterem Nur, Belgin Doruk, Leyla Sayar, Fatma Girik, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın, Müjde Ar, Hülya Avşar gibi kadın oyuncularımızın sinema hayatlarından bugüne kalan birçok eski set fotoğrafına ve uzun sayfalar süren filmografilerini okumanız mümkün.

 

Kitabın arka kapağındaki tanıtım yazısı şu şekilde;

“Sinema tarihçisi Agâh Özgüç, bu kitabında Türk sinemasının ilk yıllarından günümüze kadın oyuncuları inceliyor; ilk dönemin tiyatrocu-oyuncu kadınlarını, Yeşilçam’ın yıldızlarını,1980 sonrası Türk sinemasında değişen kadın imajını, günümüzün medya magazin çağı yıldızcılığını mercek altına alıyor. 

Türk sinemasının ilk yıldızı Cahide Sonku, İtalyan sinema yıldızı Anna Magnani’ye benzetilen Sezin Sezer, ‘irim kıyım dişil yapısıyla sokaklardan bir kız’ Neriman Köksal, ‘halkın acılı yüzü’ Muhterem Nur, küçük hanımefendi Belgin Doruk, ‘femme fetale’ Leyla Sayar, ‘erkek fato’ Fatma Girik, Yeşilçam’ın sultanı Türkan Şoray, kadının Batılı yüzü Filiz Akın, cinselliğini yaşayan özgür kadın imajı Müjde Ar ve ‘dijital çağın starı’ diye nitelendirdiği Hülya Avşar; hepsi Türk sinemasının ve değişen zaman-toplumun bir yüzünü simgeliyorlar. Agâh Özgüç’ün özgün fotoğraf arşivinin belge niteliği kazandırdığı kitap, Türk sinemasında ilk yıllardan bugüne kadın oyuncularla bir yolculuğa çıkarıyor.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.