Yasak Olmayan Hazlar/Adam Philips

339

*Kendimize hangi konuda izin verirsek başka bir konuda yasak koymuş oluruz.

*Bencillik, kişinin dilediği gibi yaşaması değil, başkalarından kendi istediği gibi yaşamalarını talep etmektir. Bencil olmamak da başka insanların hayatlarına ilişmemek, onlara müdahale etmemektir. Bencillik, her zaman kendi çevresinde mutlak bir tip-monotonluğu yaratmayı hedefler. Bencil olmayan ise, sonsuz tip-çeşitliliğini son derece zevk veren bir şey olarak algılar, kabul eder, ondan haz alır, tadını çıkarır. İnsanın kendine ait düşünceleri olması bencillik değildir. Kendi düşünceleri olmayan insan hiç düşünmüyor demektir. İnsanın komşusundan kendisi gibi düşünmesini, kendisiyle aynı görüşlere sahip olmasını istemesi son derece bencil bir davranıştır.

*Bir insanın ahlâki inançlarının ne olduğunu öğrenmek, o insanın ne pahasına olursa olsun ya da aşağı yukarı ne pahasına olursa olsun ne yapmaması gerektiğini öğrenmeyi beraberinde getirir. İnsanın ahlâki inançları, yapmaması gerektiğine inandığı şeylerle kendini belli eder.

*İnsan bir şeyi sırf sonrasında suçluluk hissetmemek adına yapmıyorsa, bu yapmamak için illaki iyi bir sebep teşkil etmez.

*Yasak olanın despotluğu bir şeyleri yasaklamasından değil, bize ne yapmak istediğimizi söylemesinden gelir-yasak olanı yapmak isteriz. Oysa yasak olmayan hiç emir vermez.

*Yasa, yasak koyduğu şeye yönelik bir arzu yaratır; yasaklayarak bir ilgi uyanmasına yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.