13 Şubat Dünya Radyo Günü Kutlanıyor!

496

Dünya Radyo Günü, 2012 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından onaylanmasından bu yana her yıl 13 Şubat gününde kutlanıyor. 

Bu yıl, 13 Şubat 2018 Salı günü kutlanacak olan UNESCO Dünya Radyo Günü’nün teması “Radyo ve Spor” olarak ilan edildi.

6. yılında kutlanmaya devam eden Dünya Radyo Günü sebebiyle UNESCO, dünyanın her yerindeki yayıncıları kutlamaya davet ediyor! Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’ne göre, dünyadaki tüm evlerin %75’i en az 1 adet radyoya sahip.

Radyonun her ne kadar geçerliliğini yitirmeye başladığını düşünsekte, temel bir kitle iletişim aracı olarak varlığını sürdürüyor.

Telsiz Telefon

Türkiye’de ilk radyo yayını çalışmaları TRT İstanbul Radyosu adıyla bilinen İstanbul Radyosu adı altında 1921’de başladı. Denemeler ve iyileştirmelerin ardından ilk deneme radyo yayını 19 Mart 1923 tarihinde Öğretmen Okulu’nun bodrum katında “Telsiz telefon tecrübeleri” adı altında davetlilere ve basına açık bir şekilde yapıldı.

Bir bodrum katında başlayan ilk radyo yayını ile, halkın radyo yayınlarını tanıması, birbirleriyle iletişim kurması ve haberleri güncel olarak öğrenmesi hedeflendi. İlk yayınlar akşam saatleri yapıldı ve sadece 5 saat ile sınırlanmıştı.

Geçmiş Yıllarda Gazetelerde Basılan Radyo Reklamları

Türkiye’de ilk kez radyo anonsu 6 Mayıs 1927′de yapıldı

Televizyonlu döneme geçene kadar haber yayını da, arkası yarın kuşağı da, müzik de o sesli kutudan dinlendi!

Eşref Şefik’in duru Türkçesi ile yaptığı Türkiye’nin ilk radyo anonsunu TRT Okul’un yayınladığı videodan dinleyebilirsiniz.

Kaynakça: Habertürk Gazetesi, RATEM