Kadınlar Günü’nün Bilmediğimiz Tarihçesi

395

Her yıl dünyanın birçok ülkesinde kutlanan Dünya Kadınlar Günü’nün neden 8 Mart’ta kutlandığını merak ettiniz mi? Her milletten kadının coşkuyla kutladığı 8 Mart’ın aslında acı bir olayla ortaya çıkışını sizler için derledik.  

 

Türkiye’de de kutlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadın Günü, ilk olarak 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York şehrinde 40.000 dokuma işçisi kadının daha iyi çalışma koşulları isteğiyle bir tekstil fabrikasında greve başlamasıyla başlamıştır. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can vermiştir.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirmiş ve öneri oybirliğiyle kabul edilmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ise 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etmiştir.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. Yıllarca erkek egemen dünyanın içinde kadınların verdiği mücadeleyi, başarılarını ve her geçen gün haksızlıklara karşı suskunluklarını birer birer bozmalarını kutluyoruz. Dünya tarihine baktığımızda aslında hayatımızı kolaylaştıran birçok icadın kadınlar tarafından ortaya atıldığını görebiliriz. Yaşadığımız dünyanın içinde oluşturulan her hikâyede kadın, başrolü oynuyor.