Baybars Örsek: “İnsanlar doğrulara ve gerçeklere her zaman ihtiyaç duyarlar.”

930

Doğruluk Payı’nın kurucusu Baybars Örsek ile veri analizi, medya okuryazarlığı, ‘Post-Truth’ kavramı gibi konular üzerine konuştuk.

Baybars Örsek kimdir?

Baybars Örsek İstanbul doğumludur. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Uluslararası İlişkiler lisans derecesini aldıktan sonra Sabancı Üniversitesi’nde Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü üzerine yüksek lisans yapmıştır. Yeditepe Üniversitesi’nde doktora çalışmalarına devam etmektedir.

2007 yılında Toronto merkezli ‘Fraser Institute‘ adlı düşünce kuruluşunda dezavantajlı çocukların özel eğitim kurumlarına erişebilmeleri için gönüllü olarak çalışan Örsek, 2010 yılında Washington DC’de ‘Turkish Coalition of America’ da siyasi kampanya finansmanı alanında bir staj gerçekleştirmiş olup, aynı yıl University of Maryland’de uluslararası öğrenci olarak dersler almıştır.

Örsek, 2014 yılında kuruluşuna öncülük ettiği, Doğruluk Payı adlı Türkiye’nin ilk ve tek doğruluk kontrolü çalışmasının da yürütücüsü olan İzlemedeyiz Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmektedir. Örsek, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Mütevelli Heyeti üyeliğini sürdürmektedir.

​Örsek ayrıca, Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı (International Fact-Checking Network) Yönetim Kurulu ve Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Mütevelli Heyeti üyeliklerini sürdürmektedir.

Ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarının programlarına konuk olarak katılan Baybars Örsek’in farklı dillerde yayımlanmış bir çok makalesi ve röportajı bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.