Dünya Tren Olmuş Gidiyor : Snowpiercer

750

Film boyunca trenin geçtiğimiz her vagonu ve vagonunda yaşananlar aslında günümüz toplumunda yaşananların metaforik halleri: çocukların eğitimi, isyan-direniş=kaos ve ölüm, trenin ve treni yönetenin kutsallaştırılması, insanların en kötü ile sınanarak hallerine şükretmelerinin sağlanması, hepsi sizin iyiliğiniz inancı ile yapmak zorunda kaldıkları şeyler, görünenin ardında aslında insanlara gerçek ve mecazi anlamda yutturulanlar, taptığımız liderlerin soytarı olmaları, hepimizin kendi sınıfsal, kültürel ve ideolojik vagonlarında hapsolmamız ve vagonun dışındaki dünya ile iletişimizin olmaması.

YA DA

Yıl 2031. Bir trenin içerisindesiniz ve başka hiçbir yerde yaşam yok. Vagonlar arası sınıf farklılığı var. Sizse trenin kuyruk kısmındaki en son vagondasınız; ya son anda trene binenlerdensiniz ya da trende doğmuşsunuz. Tren 17 yıldır hiç durmadan hareket ediyor.

Başarılı yönetmen Joon-ho Bong’un hem senaryosunu ele aldığı hem de yönettiği Snowpiercer filminin konusunu küresel ısınma sonucu Dünya’nın iklim değişikliğine uğraması ve yeniden bir buzul çağının içine girmesi oluşturuyor. Bu felaketin ardından ise çok az sayıda insan geride hayatta kalabilmiştir ve bu insanlar da bir trenin içerisinde yaşamak zorundadırlar. Tren tüm dünyayı dolaşacak şekilde hiç durmadan hareket etmek zorundadır. Hatta trenin bir köprüyü her geçişi yeni yılın başlangıcı olarak sayılıyor. Filmin damgasını vurduğu nokta ise trende insanlar treni yöneten, trende yaşayan soylular ve çalışanlar ile trende yaşayan yoksullar (halk) olarak sınıflara ayrılıyor. İşte trenin kuyruk kısmındaki en son vagonda yaşayan halk tüm bu duruma tepki olarak büyük bir isyan hareketine girişir. Filmin hikayesi de bu isyanı anlatmaktadır.

Joon-ho Bong’un ilk İngilizce film denemesi olan Snowpiercer’da çok iyi bir oyuncu kadrosu bizleri bekliyor. Captain America filminden hatırladığımız Chris Evans’ın başrolde olduğu filmde Allison Pill ve Jamie Bell gibi genç oyuncuların yanı sıra, John Hurt, Tilda Swinton, Ed Harris gibi Hollywood’un usta isimleri de yer alıyor.