Haftasonu içimizi ısıtacak bir film: Umudun Peşinde(Philomena)

543

Philomena’nın hayat hikâyesi bize, elimizde olmadan kaybettiğimiz anılarımızı vazgeçmeden aramamız gerektiğini söylüyor. Çalınan hayatlarımızın peşinden koşmamızı anlatmaya çalışıyor. Ve mesleğimiz uğruna kalkıştığımız bir işin sonunda kendimizi o hikâyenin içinde olarak buluyor olmamız bize vicdanımızın bir muharebesini yaptırıyor.

Filmde gazetecilik aktivitesi, Martin Sixsmith’in politika gazeteciliğinden ayrılması sonucu kendini kitap yazmaya vermesiyle başlar. Philomena’nın kızıyla tanıştıktan sonra onun hikâyesini yazmaya karar verir ve Philomena’yla birlikte geçmişe dönük araştırmalar yapmaya başlar. Philomena’nın 50 yıl önce kendisinden alınan çocuğunu aramasıyla başlar hikâye. Bu sırada çalıştığı gazeteye de haber veren Sixsmith, olayı çözme aşamasında kendi içinde bir vicdan muharebesi yapar ve haberi yayınlamaktan vazgeçer.

Umudun Peşinde, 86. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Müzik olmak üzere 4 dalda Oscar’a aday gösterildi, 3 dalda Altın Küre adayı olan, BAFTA ve Venedik Film Festivali’nde En iyi Senaryo ödülü kazandı.

İyi seyirler dileriz ?