İnsanlığın ve vicdanın sorgulanması: Soraya’yı Taşlamak

484

Freidoune Sahebjam isimli romancının Soraya’yı Taşlamak isimli eserinden sinemaya aktarılan filmde, Freidoune bir gazetecidir. Arabası bozulduğu için durduğu küçük bir köyde Zahra ile tanışır. Mütedeyyin insanların çoğunlukla yaşadığı bu köyün sakinlerinden Zahra, Freidoune’un peşini bırakmaz. Çünkü onun bir basın görevlisi olduğunu anlamıştır ve Zahra, onunla konuşabilmek için ısrarla peşine takılır. Yeğeni Soraya bir gün önce aynı köyde yaşadığı insanlar tarafından vahşice katledilmiştir. Ölmeden önce yeğenine söz veren Zahra, bunun köyün sırlarının arasına gömülmemesi için elinden geleni yapmaya kararlıdır. Tek umudu da bu gazetecinin elindedir, dinlemeli ve bu küçücük köyün büyük günahını tüm dünyaya anlatmalıdır.

Film, gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır. Soraya 14 yaşındayken 20 yaşındaki Ali ile evlenir. 23 yıllık evliliklerinden 2 kız 2 erkek çocukları olur. Fakat Ali 23 yıllık evliliğin ardından 14 yaşındaki bir kıza aşık olur ve onunla evlenmek için Soraya’dan boşanmak ister. Soraya evliliğinden memnun olmasa da çocuklarının geleceği için boşanmayı reddeder. Bunun üzerine Ali, Soraya’dan kurtulmak ister çünkü kanunlara göre boşandığı eşine nafaka vermek zorundadır. Nafakayı vermemek için Soraya’nın namusuna iftira atar ve onu desteklemesi için yanındaki insanları da tehdit eder. Bu iftira İran kanunlarına göre Soraya’yı ölüme kadar götürür.

İzlerken kadın erkek eşitsizliğini, insanlığı ve vicdanınızı sorgulayabilirsiniz. Filmin karşısında hiçbir şey yapamadan öylece durmak insanlık güdülerini zora sokuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.