Kusursuzlar | 2013

483

Bu filmde iki farklı kadın tipi çıkıyor karşımıza. Birbirinden farklı iki kız kardeş. Biri erkeklere hiçbir koşulda güvenmeyen, her an erkeklerden gelebilecek kötülüğü bekleyen ve bu yüzden karşı cinsten biriyle aynı ortamda bulunmak istemeyen, vücut hatlarını, kadınlığını belli edecek her tür kıyafetten uzak bir kadın, Lale. Ablası Yasemin ise Lale’nin tam tersi bir karakter. Kadınlığını saklamayan, erkeklerle rahat tavırlar sergileyen ve etrafın ne dediğini, bakışlarını önemsemeyen bir kadın tipi.

Lale’nin kendini bu denli soyutlamasının ardında bir tecavüz olayı söz konusu. Bu olayı bize Lale’nin sırtındaki yara izleri gösteriyor. Başlarda tam olarak bu izlerin bir tecavüz sonucu olduğunu anlamasak da, bedenini bu izler yüzünden gizlemek istediğini ve izlerin getirdiği bir psikoloji sonucu kendini kapattığını anlıyoruz. Lale ne kadar kendini hayattan soyutlamak istese de bir şekilde hep insanlarla diyaloğa maruz kalır. Eve gelen tamircilerin erkek olması ve o sırada Yasemin’in evde olmayışı Lale’yi tedirgin etse de sürekli kendine özgüven aşılamaya çalışır. Bir gün sahilde kafasına top çarpmasıyla birlikte Lale’nin değişimi başlar. Açık kıyafetler giyer, erkek komşusuyla gezmeye gider ve bikini giyip denize girer. Bunların ardında ablası Yasemin’in de etkisi vardır. Yasemin’in açık kıyafetler giyerkenki cesareti ve erkeklerle konuşurkenki rahat tavırları Lale’yi başlarda kızdırsa da daha sonrasında güven vermiştir.

Lale’nin yaralarla kaplı sırtına karşılık ablası Yasemin’in pürüzsüz teni erkeklerin ilgisini çeker. Fakat Lale kapalı kıyafetleri giydiği halde erkeklerin ona farklı bir gözle baktığını zanneder. Bu da sürekli tetikte olmasına neden olur.

Diğer yandan Lale’nin anaç bir yanını görüyoruz. Yasemin’in uçarılığına karşı mantıklı olanı yapmak isteyen, kardeş olmasına rağmen anne modelini yaşatan bir kadın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.